Kamu Kurumları

Adapazarı Belediyesi

6 Haftalık bir program çerçevesinde, Adapazarı Belediyesi yöneticileri ve çeşitli bölümlerden kurum tarafından belirlenen çalışanlara yönelik 2 farklı eğitim programı hayata geçirildi.

Hem yöneticilerin hem de çalışanların iletişim, zaman ve stres yönetimi, hizmet kalitesi, liderlik ve yüksek performans konularında yaşamsal yönetim becerileri güçlendirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi

Belediye sponsorluğunda, kurumun İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen halka açık bir eğitim semineri gerçekleştirildi.

Geniş katılımlı bu organizasyonda katılımcılar, kendilerini nasıl motive edebileceklerine, kendi potansiyellerinden nasıl ilham alabileceklerine ve hayatı daha güçlü nasıl deneyimleyebileceklerine dair farkındalıklarını geliştirdiler.

İzmir, Konak Belediyesi

Belediye sponsorluğunda bizzat Sayın Başkan’ın himayesinde halka açık tam günlük bir eğitim organizasyonu gerçekleştirildi.

Büyük ilgi gören ve katılımın yüksek olduğu organizasyonda katılımcılar; yaşam kalitelerini nasıl arttıracakları ve yaşanan her türlü koşulda motivasyonlarını kaybetmeden performanslarını nasıl koruyabilecekleri konusunda bilgilendiler.

Şanlıurfa, Eyyübiye Belediyesi

Başkan ve yöneticiler için hazırlanan eğitim ve koçluk çalışmalarının yanı sıra iletişim danışmanlığı.

Ek olarak iletişimden çatışma yönetimine, planlamadan stresle baş etmeye birçok eğitim modülüyle yöneticilerin liderlik becerileri geliştirildi. Ayrıca hem belediyenin hem de başkanın iletişim danışmanlığı yürütülüyor.

Özel Sektör

Ülker ve Godiva

Ülker ve Godiva’nın üst düzey finans yöneticilerine 3 günlük bir kampta; yaşam kalitesini arttırmak, iş-özel yaşam dengesi, vizyon belirleme ve içsel motivasyon eğitimleri verildi.

Ruhsal, zihinsel, fiziksel ve duygusal açıdan bütünsel bir yaklaşımla kısıtlayıcı inanç ve düşüncelerden kurtulmaları yönünde farkındalıkları arttırıldı.

Red Bull, Satış Ekibi

Red Bull’un tüm Türkiye’deki satış yöneticileriyle yapılan 2 günlük eğitim çalışmasında yöneticilerin stresle baş etme, zaman yönetimi, planlama, içsel motivasyon konularında becerileri arttırıldı.

Aynı zamanda takım ruhu güçlendirildi ve hem kuruma hem de birbirlerine olan bağları pekiştirildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Futbol Altyapı Şubesi

Altyapıda U14 ve U15 takımlarıyla bir sezon boyunca gerçekleştirilen, mental koçluk çalışmalarında; sporcular fiziksel ve taktik antrenmanların yanı sıra zihinlerini nasıl antrene edeceklerini öğrendi.

Hem birlikte takımlarda hem de bireysel çalıştığımız sporcularda; çok kısa sürede ölçülebilir, somut sonuçlara ulaşıldı.

Procter and Gamble

Yöneticilerin stres düzeylerini azaltmak ve mutluluk oranlarını arttırmak üzere özel olarak gelen talep doğrultusunda hazırlanan bir “corporate wellness” sürecinde, tamamen butik olarak tasarlanan bir koçluk ve eğitim programı uygulandı.

6 aylık program, hedeflenenin ötesinde bir başarıyla sonuçlandı.

Türk Telekom

 Kamu Satış Bölümüne yönelik yıl sonu değerlendirme toplantısında, yöneticilerin satışa bakışlarını kökten değiştiren ve çalışanların satış becerilerini güçlendiren benzersiz bir “NöroSatış” eğitim semineri gerçekleştirildi.

 

AKÇANSA

İK’nın oluşturduğu “Basitlik, İşlevsellik, Atiklik” konsepti çerçevesinde; yöneticilerin stresle ve içsel sabotajcıyla baş edip, her koşulda hedeflerine ulaşmaları konusunda mental açıdan güçlendirilmelerine yönelik özel bir eğitim verildi.